Vrtni roštilji
Za mnoge od nas ljeto znači roštilj. Kad se završi posao u dvorištu oko kuće, vrijeme je za paljenje roštilja. U krugu obitelji ili uz drage prijatelje. Ima li išta bolje od dobrog jela sa roštilja u ljetno poslijepodne u društvu dobrih prijatelja? Miris roštilja dokazano budi osjećaj sreće i zajedništva. Zamislite se kako pripremate odrezak, ribu, piletinu ili neku drugu deliciju na novom Weber plinskom roštilju. Ukoliko si gurman i živiš u kući sa dovoljno velikom okućnicom vrtni roštilji su pravo je rješenje za tebe. Bez obzira na priliku, vrtni roštilji nisu samo oprema za za spremanje hrane. Vrtni roštilj je često i dio uređenja vašeg dvorišta i okućnice pa svakako prije nabavke razmislite hoće li vam uljepšati ili nagrditi prostor. Ako imate vremena, znanja i volje, vrtni roštilj izgradite sami. Ako ne, kupite ga gotovog.
Vrtni roštilji na plin
Ljubitelja roštilja najviše vole zidane vrtne roštilje. Oni su tu i uvijek spremni za korištenje. Vrtni roštilji za neke su prevelik zalogaj. Za njih je sljedeća dobra opcija veliki plinski roštilj. Takvi roštilji u Hrvatskoj nisu uobičajeni. Dalmatinci vole vatru i miris dima od masline. No činjenica je da su plinski roštilji sve više u modi. Njih se u svim većim tržnim centrima može pronaći. Ako ćete roštilj koristiti češće i želite da vam je uvijek nadohvat ruke onda svakako razmislite vanjskom roštilju napravljen od betonske opeke. Ona je otporna na sve vremenske uvjete. Takav vrtni roštilj najčešće je na ugljen i zahtijeva nešto više održavanja i čišćenja.
Većina vrtnih roštilja izgrađena je od betona ili cigle. To su roštilji na drvo i ugljen. S ovom metodom roštiljanja postižemo pravi okus roštilja. Takav okus može se samo postići pečenjem na ugljen ili drva. Istina je da ova vrsta roštilja ima i neke nedostatke. Među njima ističu se najviše vrijeme potrebno za pripremu i zagrijavanje takvog roštilja. Regulacija topline jedna je od većih problema, pogotovo za početnike. I sa čišćenjem pepela iako to nije preveše zahtjevno, ima malo posla.No, sve se to vrati s odličnim okusom i posebnom atmosferom koju može dočarati samo vanjski roštilj na drva i ugljen.
Zašto je bolji plin?
Roštilj na drva i ugljen ili roštilj na plin? Oboje imaju svoje prednosti i nedostatke.Neki će vrsni kuhari na otvorenom odvesti svoje goste na plinske roštilje. Zašto? Brzo zagrijavanje i lako održavanje. Znamo da to nije neka bitna stvar kad su u pitanju vrhunski majstori roštilja. Ali ponekad i oni žele uživati. Ne žele izgubiti sate na pripremu i onda još više na čišćenje. Hrana pripremljena na plinskim roštiljima Weber danas je jednako kvalitetna kao i ona spremljena na roštilju na drva i ugljen.
Kupite novi roštilj
Odlučili ste da je vrijeme za novi roštilj. Odlično! Pratite naše savjete i odaberite roštilj koji će vas dugo i dobro služiti! Prvi i najvažniji savjet koji vam možemo ponuditi kod kupnje novog roštilja jest da se savjetujete sa nekim stučnjakom za roštilj. Nitko ne zna bolje od roštilj majstora kakav roštilj treba kupiti. Puno malih stvari u odabiru pravog roštilja igra veliku ulogu.
Na našem tržištu se nude montažni vrtni roštilji. Oni su već u potpunosti sastavljeni i samo ih treba montirati na temelje. U ponudi su i različite peći za vanjske roštilj za ugradnju u vanjski roštilj. Ako želiš, vrtni roštilj može biti u potpunosti tvoj projekt. Izaberi kamen i dimenzije koji želiš. U svakom slučaju dobro je imati već neko iskustvo u gradnji vanjskih roštilja.
Roštilj na drva i ugljen
Roštilj na drva i ugljen ipak je najčešći roštilj u Hrvatskoj. Postoje pravokutni, ravni i oni sa zaobljenim dnom. Okrugli roštilji u pravilu imaju poklopac i zasun s kojim možete regulirati dotok zraka. To će vam pomoći želite li nešto peći duže vrijeme. Za pravokutne roštilje bitno je da je rešetka ipak nešto veća. Na taj način možete regulirati temperaturu i pomicati meso po rešetki. Kako vam meso ne bi previše propadalo šipke na rešetkama ne bi smjele biti previše razmaknute. Gledajte da je donji dio lako odvojiv, dok veličinu prilagodite broju ljudi za koje pripremate hranu.
Plinski roštilj
I tu je veliki izbor. Novi plinski roštilji imaju do šest plamenika. Mogu imati bočne plamenike dizajnirane za posebne svrhe. Mogu biti izrađeni za povećan infracrveni učinak, posebno korisno za brzo pečenje. Ako volite tradicionalno plinsko roštiljanje, ovo je vaš roštilj.
Weber Q 1200 plinski roštilj predstavlja jednog od manjih prijenosnih roštilja iz asortimana Weber roštilja. Vrlo funkcionalan i efikasan model koji se jednostavno spoji na plinsku bocu. Rešetke roštilja su izrađene od lijevanog željeza. Imaju ugrađenu zaštitu koja sprječava nastanak plamena. Ovaj roštilj ima ugrađen termometar u poklopcu. To vam olakšava regulaciju temperature dok pečete. Ako želite roštilj za putovanja, ovo je vaš idealan roštilj.
Tehničke karakteristike proizvoda:
• Poklopac i kućište od lijevanog aluminija
• Plamenik od nehrđajućeg željeza (2.6 kW)
• Ergonomski oblikovane ručke za nošenje
• Poklopac s integriranim termometrom
• Sklopljive radne police
• Elektronsko paljenje
• Emajlirana 2-dijelna rešetka od lijevanog željeza
• Spremnik za skupljanje viška masnoće
• Površina rešetke: 43cm x 32cm
• Visina (otvoreni poklopac): 57cm
• Širina: 69cm
• Dubina: 40,5cm
• Regulacija jačine plamena
• Garancija: 5 godina
Zbog prikladnih dimenzija, male težine i mogućnosti priklapanja na plinsku kartušu ili običnu plinsku bocu, ovaj roštilj je idealan suputnik za odmor ili izlete.
Par savjeta za kraj
Ako kupujete roštilj za stan i imate balkon ili terasu. Definitivo za sve koji ne žele ovisiti o prirodi i često vole roštiljati, a žive u stanu i zgradi, za preporučijemo električni roštilj.
Manji, stolni električni roštilj savršenih je dimenzija za vaš balkon ili terasu. Čak i oni najmanji imaju dovoljno površine za pripremu hrane za četri osobe. Pazite na uzmete roštilj sa manjim razmakom između rešetki. Kod ovakvih električnih roštilja temperatura se može podešavati. Kod većine modela možete skinuti rešetku i staviti je u običnu perilicu za suđe. Svaki uglavnom dolazi s integriranom zdjelom za skupljanje masnoće. Pazite da je ta zdjela odvojiva, bit će vam lakše je oprati. Najčešće možete birati između preklopnog i otvorenog električnog roštilja. Preklopni je dobar za pripremu manje količine hrane. Otvoreni je bolji za pravo roštiljanje. U zgradama se smije roštiljati. Svaka zgrada ima svoj kućni red i u pravilu ni jedan ne navodi da je roštiljanje zabranjeno. Ono na što morate pripaziti je količina dima i vrijeme u koje pripremate.
Za vikendice i mjesta gdje ste nekoliko puta godišnje, svakako savjetujemo roštilj na ugljen. S okruglim ili ravnim dnom potpuno je svejedno. Ravno dno je praktičnije za one koji žele zapaliti vatru na koristeći trijeske drveća. Zaobljeni, okrugli roštilj je praktičniji zbog lakšeg održavanja i često dolazi s poklopcem koji služi za optimalni dovod zraka.
Ostavite odgovor
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.